
tovább »
![]() |
![]()
![]() Rod & Custom Show
![]() tovább » ![]() Hódítsd meg a hegyet!
![]() tovább » ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() Az E-számok titkaiSzinte mindenki olvasta már életében legalább egyszer az élelmiszerek csomagolásán található összetevők listáját, s így találkozott a rejtélyes E-számokkal. De vajon mit jelentenek a titokzatos kódok, és ártalmasak lehetnek-e az emberi szervezetre?
Antioxidánsok (E200-E299): meghosszabbítják az élelmiszer szavatossági idejét, csökkentik az avasodás, megbarnulás esélyét. Csomósodásgátlók (E500-E599): gátolják az élelmiszer vízfelvételét, meggátolják az élelmiszer egyes részeinek összetapadását. Édesítőszerek (E900-E999): elsősorban a diabetikus élelmiszerek tartalmazzák, a cukor édesítőszerrel történő helyettesítésével az élelmiszer diétázók számára is fogyaszthatóvá válik.
Emulgeáló anyagok (E400-E499): biztosítják az élelmiszer megfelelő állagát. Fényezőanyagok (E500-E599): a fényezőanyagok az élelmiszer külső felének bevonatát adják, fényes külsőt biztosítanak. Íz fokozók (E600-E699): az élelmiszerek meglévő ízét tartósítják, s a kevésbé jó minőségű termékek ízvilágát aromákkal vegyítve javítják.
Sűrítőanyagok (E400-E499): az élelmiszer optimális állagának beállítására, sűrítésre alkalmas adalékanyagok. Színezőanyagok (E100-E199): a színezékek lehetővé teszik a termék színének megőrzését vagy megváltoztatását. Legtöbbször természetes eredetű anyagok (pl. béta-karotin). Tartósítószerek (E200-E299): a mikroorganizmusok okozta károsodást megakadályozva tartósítják az élelmiszert. Zselésítő anyagok (E400-E499): az élelmiszerek sűrűsítésére alkalmas adalékanyagok csoportja. Az egyes csoportok tagjai segítenek az élelmiszerek tartósításában, a jobb ízhatás, vagy szebb külső megjelenés elérésében. Szinte évente napvilágra kerül egy újabb lista az élelmiszer adalékok rákkeltő, egészségkárosító hatásáról, azonban a rémhírekkel ellentétben nem minden adalékanyag okozhat egészségkárosodást. A kémiai úton előállított anyagok mellett olyan természetes kiegészítők is az E-számmal ellátott rendszerbe tartoznak, mint a C-vitamin, illetve a béta-karotin, melyek az egészség megőrzésében fontos szerepet játszanak. Sok esetben a gyorsételeket sorolják a legveszélyesebb kategóriába, pedig minőségtől és gyártótól függően akár egy májkrém, vagy egyszerű felvágott is több adalékanyagot tartalmazhat, mint a legtöbb gyorsétel. Valóban károsak az adalékanyagok?
Mindent összevetve az élelmiszerekben található adalékanyagok csak ritka esetben okozhatnak komoly problémát. Az E-számmal rendelkező adalékanyag minden esetben megfelel a rá vonatkozó tisztasági előírásoknak. A változó vásárlói igénynek köszönhetően azonban egyre több bio termék, és tartósítószerek nélkül készült étel kerül a boltok polcaira. ![]() |
||
![]() |